Yankee Candle

Usiądź wygodnie, odpal świecę i popisz z nami :)


#1 2014-02-03 22:21:12

kasia_cz

tea light

Zarejestrowany: 2014-01-17
Posty: 39
Punktów :   

Wosk vs. świeca, co wybrać?

Co z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej się opłaca?

Według producenta duży słój pali się 100-150 godzin, to dość duży rozrzut. Natomiast wosk pali się 8 godzin. Przy wosku nie ma aż takiego rozrzutu i myślę, że większość te 8 godzin wyrabia, jak nie więcej biorąc średnią ilość godzin w słoju tj. 125, to cenowo wychodzi praktycznie tak samo (stare ceny) (125/8=15,6 15,6*6=93,6).

Czyli średni czas palenia świecy tj. 125 godzin odpowiada paleniu się ok. 15 wosków.

Moje pytanie brzmi: ile w rzeczywistości pali się duża świeca, jest reguła czy zależy od zapachu?
Czy jeśli pokochamy jakiś zapach to lepiej kupić 15 wosków, czy dużą świecę zarówno pod względem ekonomicznym jak i emisji i mocy zapachu?


Moc i emisja też są ważne, więc jeśli możecie wpisujcie tutaj też porównania wosków i świec pod tym kątem nawet w odniesieniu do poszczególnych zapachów, może się komuś przyda, jak będzie miał dylemat czysto mocowo-zapachowy przy wyborze pomiędzy woskiem a świecą


Edit: przy nowych cenach (97 i 7) różnica trochę się zwiększa, bo wtedy przypada mniej wosków na świecę, więc w tej samej cenie mamy 110 godzin a nie 125. Żeby mieć 125 trzeba by zapłacić za 125 godzin w woskach już prawie 110 zł.

Co ciekawe przy FOM bardziej opłaca kupić się świecę (73 zł) niż 15 wosków (79zł).

Wybaczcie moje wyliczenia, studiuję ekonomię i już mi na głowę siadła

Ostatnio edytowany przez kasia_cz (2014-02-04 11:30:34)

Offline

 

#2 2014-02-03 22:25:07

Mia be

VIP

Zarejestrowany: 2013-12-18
Posty: 278
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Ja zdecydowanie wolę świecę, zapalam, mam spokój, zostawiam na cały wieczór, delikatny zapach, woski lubię mieć tylko te przyprawowe, które dla mnie w świecy byłyby niemożliwe do zniesienia lub ulubione zapachy do rozpalenia na szybko - bardzo duże zapasy satynowej:)

Offline

 

#3 2014-02-04 08:16:11

 stoses

VIP

Zarejestrowany: 2013-09-23
Posty: 699
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Ja też wolę świecę - ale mam bardzo dużo wosków ze względu na to iż wracając z pracy (jestem w domu około 17.00) nie mam czasu czekać aż rozpali się świeca. Wosk jest dla mnie po prostu szybciej.
Ale za to w weekend.....hulaj dusza...
I tak się zastanawiam, czy w czerwcu zamiast trzech kokosów nie kupić 50 wosków cenowo to to samo chyba wyjdzie, a o ile szybciej będzie projekcja zapachów.
Ja po prostu lubię duże świece, chociaż rozum mi już podpowiada żeby się opanować i powolutku chybą będę przechodziła na średnie.
Ale nie wszystkie, nie wszystkie -

Offline

 

#4 2014-02-04 09:39:53

 Sugarfree

Miłościwie nam panująca

Zarejestrowany: 2013-09-10
Posty: 1060
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Ja straciłam serce do wosków, odkąd zawładnęły mną świecę - u mnie też kwestią priorytetową jest czas - ale mam jeszcze inaczej niż stoses do pracy mam na 14 - 13 a wracam późnym wieczorem. Najczęściej po prostu nie ma sensu zapalać świecy, żeby ją zgasić zaraz...W weekendy się wyżywam

Offline

 

#5 2014-02-04 10:59:19

kasienka

Bizneswoman

Zarejestrowany: 2014-01-11
Posty: 574
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Uwielbiam duże świece - no świece w ogóle Jednak jest z nimi, przynajmniej dla mnie jeden problem - intensywność zapachu. W przypadku większości zapachów które mam w świecy, na które zdecydowałam się po woskach, intensywność w świecy jest mniejsza. I o ile w przypadku mocnych zapachów, jak choćby Vanilla Lime, różnica jest ledwo zauważalna i intensywność świecy jest do przyjęcia, to w przypadku np. Vanilla Satin zapach świecy dla mnie jest zbyt lekki... Jako że lubię wyraźnie (choć bez przesady oczywiście) czuć zapach, który palę to w wielu przypadkach będę wolała kupić większą ilość wosków Choć ta zasada nie zawsze działa - np. mam dwie świece Pink Sands i na "wszelki wypadek" kilka wosków do szybszego użycia i na te okazje, kiedy mam ochotę na wyraźny, szybko rozchodzący się zapach.
Podsumowując - świece są świetne, ale to zależy czego kto oczekuje, czy mniej "babrania się" przy woskach i szybszego rezultatu, czy też przyjemność z delikatniejszego, dłużej rozkręcającego się zapachu, który wiele godzin otula Mam świece i woski, i będę mieć i świece i woski
Kwestii finansowej nie podnoszę, bo to bardzo indywidualna sprawa

Offline

 

#6 2014-02-04 11:27:10

 stoses

VIP

Zarejestrowany: 2013-09-23
Posty: 699
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

No właśnie, świece są super, dlatego mam ich coś 35, ale woski również, bo "nośność" zapachu jest różna według mojego nosa. wosk Beach wood pachniał zaj..iście w wosku, duża świeca nie pachnie dla mnie wcale i z chęcią się jej pozbędę, i będę kupowała woski z tego zapachu.

Offline

 

#7 2014-02-04 11:31:57

merczens

VIP

Zarejestrowany: 2013-10-18
Posty: 577
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Ja w świecach mam tylko zapachy które podbiły moje serce. No i ze świecą jest mniej roboty, po prostu zapalam i tyle, nie trzeba przygotowywać kominka, dzielić wosku, potem go usuwać... Wosków mam dużo, palę je w tygodniu a świece w weekendy, lubię wysprzątać mieszkanie a potem odpalić ulubiony zapach i się przyglądać


Matka, żona i Yankeemaniaczka

Offline

 

#8 2014-02-04 12:13:30

Mojito

Bizneswoman

Zarejestrowany: 2014-01-10
Posty: 446
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Tak jak piszą dziewczyny wyżej, oprócz względów ekonomicznych liczą się również praktyczne

Ogólnie ja w świecach mam tylko to, co już wiem, że lubię (czasem oczywiście zakładam w ciemno, że będzie ok ) Woski są dobre jeśli 1. chcę poznać zapach i nie wywalać kasy na kota w worku 2. nie mam czasu na rozpalanie świecy 3. zależy mi na dużej mocy zapachu. Poza tym, jeśli bardzo lubię jakiś zapach i wiem, że wkrótce go nie będzie, poza świecą kupuję wosk nie do palenia a "na pamiątkę" Z drugiej strony nie cierpię latać i uzupełniać tea lightów w kominku, ze świecą pod tym względem jest o niebo lepiej

Dla mnie liczą się tylko średnie i duże słoje - mam/miałam kilka małych i prawie zawsze na zapach musiałam czekać aż do połowy świecy, a potem szybko się zabawa kończyła. Uważam, że to najsłabsza "forma" YC, bo taki sampler można zawsze pokroić... Pardon, zapomniałam o tea lightach - te to już porażka, bo nie pachną wcale


Kocham zapachy kwiatowe, drzewne, iglaste... i waniliowe

Offline

 

#9 2014-02-04 13:40:20

kasia_cz

tea light

Zarejestrowany: 2014-01-17
Posty: 39
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Z mojego przewertowania wątków na wizażu wynika, że jeśli ktoś chce mieć intensywny zapach (killer) i nie przeszkadza mu cała robota przy kominkach to taniej wychodzi wosk, a jeżeli dla kogoś wosk jest za mocny, ale zapach mu się podoba to lepiej kupić świecę.

http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=666592&page=65   któraś z dziewczyn robiła jakieś wyliczenia dla wosków i nawet dyskusja się pod tym wywiązała;p

Offline

 

#10 2014-02-04 14:16:26

 olciak84

Administrator

Zarejestrowany: 2013-09-09
Posty: 3117
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

ale niekoniecnzie sie z tym zgadzam, np champaca b.  wosku była dosyc łagodna tzn wyczuwalna ale szału nie była, za to w słoju - to wg mnie mega killer.

Offline

 

#11 2014-02-04 17:29:00

kasia_cz

tea light

Zarejestrowany: 2014-01-17
Posty: 39
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

No właśnie dużo zależy od konkretnego zapachu. Wydaje mi się, że jak w wosku jest słaby, ale nam się podoba to warto wziąć świecę (chyba że jest to taki przypadek jak champaca). Jeżeli coś jest killerem w wosku i nam to nie przeszkadza to chyba lepiej pozostać przy wosku jeśli chodzi o względy ekonomiczne przynajmniej

Fajnie by było mieć jakieś takie porównanie każdego zapachu jeśli chodzi między innymi o moc, pomiędzy woskami, słojami, samplerami czy tumblerami

Ostatnio edytowany przez kasia_cz (2014-02-04 17:37:06)

Offline

 

#12 2014-02-04 17:42:49

Mia be

VIP

Zarejestrowany: 2013-12-18
Posty: 278
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Proponuje wątek - wosk - świaca, tumbler.....porównanie zapachów w różnych formach:). Ja uwielbiam świece, palę czasami  po 3 wieczorem, salon, łazienka, korytarz na piętrze...czasami zdarza mi się zostawić na noc. Woski są dla mnie zbyt intensywne, ja wolę mgiełką zapachową:).Mój ulubiony zapach Snow in love w wosku jest bardzo mocny, męczący, w świecy to jedna z delikatniejszych woni, porównałabym ją do Dziecięcego Marzenia:) zwiewna, lekka, subtelna:)

Offline

 

#13 2014-02-04 17:55:04

kasia_cz

tea light

Zarejestrowany: 2014-01-17
Posty: 39
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Ja mam malutkie mieszkanko (40m) więc jak postawię kominek z woskiem w przedpokoju to się ładnie rozchodzi po całym mieszkaniu

Offline

 

#14 2014-02-04 18:19:58

kasia_cz

tea light

Zarejestrowany: 2014-01-17
Posty: 39
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Mia be napisał:

Proponuje wątek - wosk - świaca, tumbler.....porównanie zapachów w różnych formach:)

Dziewczyny i chłopaki bylibyście zainteresowani takim wątkiem, bo jeśli nie to nie ma sensu zaśmiecać? Jeśli tak to w jakiej formie by Wam najbardziej odpowiadał?

Ostatnio edytowany przez kasia_cz (2014-02-04 18:27:03)

Offline

 

#15 2014-02-04 21:05:46

 hasi

VIP

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2013-10-27
Posty: 867
Punktów :   

Re: Wosk vs. świeca, co wybrać?

Ja zasadniczo wolę świecę, a najbardziej tumblery.
Kiedy wracam późno do domu to palę woski lub tumblery bo wiem, że w przeciągu 2h ładnie się rozpali i zapach będzie intensywny, jak mam więcej czasu to zawsze świeca.
Woski czasami się kruszą, aplikacja bywa upierdliwa, ale to dobry sposób na przetestowanie zapachu.


Kocham Pędzel Natury, nie lubię wanilii.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forummga.pun.pl www.zulnicamazancowice.pun.pl www.ethersagaonline.pun.pl www.speedwaymenago2010.pun.pl www.elitserien.pun.pl